Vi är stolta över att meddela att Abelko har förvärvat Ljungberg & Kögel – ett medicintekniskt företag med specialistkompetens inom utrustning för blodbanker, blodcentraler, stamcellslaboratorier och IVF‑verksamheter.
Abelko och Ljungberg & Kögel har haft ett nära och framgångsrikt samarbete i över 30 år. Sedan 1994 har Abelko ansvarat för konstruktion, utveckling, tekniksupport och tillverkning av Ljungberg & Kögels produkter. Bland annat producerar Abelko blodvaggor som används vid blodgivning och högfrekvenssvetsar som försluter blodpåsar för säker hantering.
Genom förvärvet, som genomfördes den 5 februari, tar Abelko över produktägarskapet och fortsätter även den fullständiga tillverkningen.
– “Vi är väldigt glada över att välkomna Ljungberg & Kögel in i Abelko-familjen”, säger Abelkos vd Caroline Nordin.
Företagsnamnet Ljungberg & Kögel kommer att leva vidare inom Abelko, och Magnus Alqvist kommer fortsätta sin roll som ansvarig för medicinsk teknik. Detta säkerställer kontinuitet och djup specialistkompetens i alla delar av produktutvecklingen.
Förvärvet stärker Abelkos långsiktiga engagemang inom medicinsk teknik och möjliggör fortsatt utveckling av produkter som används i kritiska vård- och laboratoriemiljöer världen över.